Dieta lekkostrawna, czyli jaka? – PrzychodniaPodolany.pl

Dieta lekkostrawna, czyli jaka?

Większość z nas chociaż raz usłyszało od lekarza zalecenie, aby okresowo wprowadzić dietę lekkostrawną, zwaną również dietą łatwostrawną. Jej stosowanie budzi jednak wśród części pacjentów wątpliwości z uwagi na nieznajomość dokładnych jej zasad. Właśnie dlatego w tym artykule przybliżamy szczegóły diety lekkostrawnej.

Zasady diety lekkostrawnej

Jadłospis w diecie lekkostrawnej zakłada spożywanie pokarmów, które łatwo ulegają trawieniu, nie zalegają w przewodzie pokarmowym, a tym samym go nie obciążają. Wyklucza się więc produkty o bardzo dużej zawartości błonnika pokarmowego, a także żywność działającą wzdymająco i zawierającą dużo tłuszczu. Ponadto powinno się unikać ostrych przypraw.

Co ważne, nie zalecana jest całkowita rezygnacja ze spożywania błonnika pokarmowego, ponieważ jest on bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Należy jednak ograniczyć jego podaż ze względu na jego długie zaleganie w jelitach. Właśnie dlatego spożywając owoce i warzywa, należy wybierać głównie te młode, a dojrzalsze obierać ze skórki. Produkty pełnoziarniste powinne zostać zastąpione tymi o drobniejszym przemiale – pieczywem pszennym, sucharkami czy kaszą jaglaną.

Ponadto duże znaczenie ma sposób obróbki termicznej – wykluczyć trzeba smażenie, wędzenie czy grillowanie na rzecz gotowania w wodzie i na parze, duszenie oraz pieczenie w folii.

Dla kogo przeznaczony jest ten sposób żywienia?

Dieta lekkostrawna zalecana jest przede wszystkim w określonych jednostkach chorobowych bądź po operacjach i zabiegach. Dietę tę stosuje się:

  • w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit,
  • w nowotworach przewodu pokarmowego,
  • po zabiegach chirurgicznych,
  • w chorobach żołądka i jelit,
  • w żywieniu osób starszych.

Należy pamiętać, że dietę lekkostrawną stosuje się okresowo, w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych lub rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych. Długotrwałe jej stosowanie, z racji wykluczeń części produktów, może prowadzić nawet do niedoborów witamin i minerałów. Przede wszystkim należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.