Próby wątrobowe – wszystko, co musisz wiedzieć – PrzychodniaPodolany.pl

Próby wątrobowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Wątroba jest niezwykle ważnym organem, który odpowiada za detoksykację organizmu – neutralizuje działanie szkodliwych substancji, np. alkoholu. Ponadto bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczy i białek, ale również leków oraz alkoholu. Co więcej, organ ten stanowi magazyn glukozy, witamin, a także takich pierwiastków jak żelazo czy miedź. Chociaż wątroba wykazuje zdolności regeneracyjne, to należy o nią odpowiednio dbać. Ogromne znaczenie ma tutaj profilaktyka, do której należą próby wątrobowe.

Czym są próby wątrobowe?

Próby wątrobowe to badania krwi, których zadaniem jest ocena aktywności enzymów wątrobowych oraz stężenia barwnika żółciowego. Badania te pozwalają sprawdzić, czy wątroba działa poprawnie. Ich wyniki mogą wskazać ewentualne nieprawidłowości, które są podstawą do dalszej diagnostyki.

Jakie badania wchodzą w zakres prób wątrobowych?

  • GGTP – enzym, który występuje w komórkach kanalików nerkowych, hepatocytach, trzustce, jelicie oraz komórkach nabłonka dróg żółciowych. Badanie pomaga rozpoznać uszkodzenia wątroby i dróg żółciowych, szczególnie związanych ze spożyciem alkoholu.
  • AST – enzym wątrobowy występujący również w nerkach, trzustce, sercu i mięśniach szkieletowych. Badanie jest pomocne w diagnozowaniu chorób wątroby, ale także zapalenia trzustki, zastoju żółci w drogach żółciowych czy kamicy żółciowej.
  • ALT – enzym, który bierze udział w przemianach białek, a jego największe ilości znajdują się w komórkach wątroby. Wzrost aktywności ALT może wskazywać na wirusowe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby lub jej marskość.
  • ALP – enzym występujący nie tylko w wątrobie, ale również w nerkach, kościach czy łożysku kobiet w ciąży. Podwyższony poziom tego enzymu może świadczyć o zatrzymaniu żółci w drogach żółciowych czy chorobach układu kostnego.
  • Billirubina całkowita – barwnik żółciowy, który powstaje w wyniku rozpadu hemu, czyli głównego składnika hemoglobiny. Badanie służy rozpoznaniu chorób wątroby i dróg żółciowych.

Z racji tego, że wątroba nie boli, ponieważ nie ma unerwienia czuciowego, to należy regularnie badać ten organ, aby nie doprowadzić do rozwoju jego chorób. Próby wątrobowe warto wykonywać raz w roku. Do badań należy się odpowiednio przygotować – być na czczo, a poprzedniego dnia unikać spożywania tłustych posiłków i alkoholu.

Pamiętaj, że badania laboratoryjne możesz wykonać w Przychodni Podolany!

📞 885 445 558, ul. Straży Ludowej 37, Poznań